wróć
 • do "recenzje" >
 • do "prezentacje"
 • do strony głównej


 • skomentuj
 • napisz do nas
 • Karolina Domagalska

  Recenzja książki „Dwadzieścia błędów dzisiejszych rodziców” Samuela Alcalde  Dwadzieścia błędów dzisiejszych rodziców     Można by rzec - książka z cyklu: „Co każdy rodzic wiedzieć powinien”. Publikacja czytająca się szybko i lekko, a zarazem zawierająca bardzo wiele istotnych informacji. Dla rodziców, którzy (jak ja) interesują się rozwojem neurologicznym dziecka i znają teorię Glenna Domana z IAHP (The Institutes for the Achievement of Human Potential) w Filadelfii kolejne potwierdzenie wcześniejszych wiadomości.
      Rodzice małych dzieci nie doceniają swej roli. Zabiegani wokół codziennych spraw, walczący o pracę i byt rodziny nie myślą o tym, jak wielka na nich spoczywa odpowiedzialność.
  Autor książki wymienia kilka kilkanaście sfer życia dziecka, które kształtują się od najmłodszych lat i które mają wpływ na ich dalsze życie.

      Dzieci uczą się tego, co widzą.
  Jeżeli dziecko jest ciągle krytykowane, to NAUCZY SIĘ potępiać.
  Jeżeli dziecko żyje skromnie, to NAUCZY SIĘ pracować.
  Jeżeli dziecko jest zawstydzane, to NABAWI SIĘ poczucia winy.
  Jeżeli dziecko żyje w atmosferze tolerancji, to NAUCZY SIĘ tolerancji.
  Jeżeli dziecko spotyka się z zachętą, to NAUCZY SIĘ polegać na innych.
  Jeżeli dziecko jest doceniane, to NAUCZY SIĘ wyrażać uznanie.
  Jeżeli dziecko jest sprawiedliwie traktowane, to NAUCZY SIĘ sprawiedliwości.
  Jeżeli dziecku zapewnione jest bezpieczeństwo, to NAUCZY SIĘ zaufania.
  Jeżeli dziecko jest aprobowane, to NAUCZY SIĘ miłować siebie.
  Jeżeli dziecko czuje akceptację i przyjaźń, to NAUCZY SIĘ znajdować w świecie miłość.

      W książce tej dużo uwagi poświęca się rozwojowi intelektualnemu dziecka. Glenn Doman mówi: „Małe dzieci raczej uczą się, niż bawią i jedzą. Można je nauczyć absolutnie wszystkiego, co prezentuje się im w sposób rzetelny za pomocą faktów.”
      Autor omawianej tu książki bardzo często cytuje Domana rozumiejąc jak wczesna stymulacja dziecka wpływa na jego rozwój. Pragnie także zasygnalizować czytelnikowi, jak wielki potencjał ukryty w dziecku mogą zaprzepaścić rodzice.
      Prace Glenna Doman rozpoczęły się od analiz rozwoju dzieci z uszkodzonym mózgiem. Po czasie postawił on tezę: skoro tak wiele można osiągnąć u tych dzieci, czy rozwój dzieci, które nie mają uszkodzeń nie mógłby przebiegać jeszcze lepiej? Lata pracy i obserwacji potwierdziły jego przypuszczenia. W IAHP rozpoczęto szkolenia dla wszystkich rodziców, ucząc jak postępować. Dziś wiedza ta coraz częściej dociera do polskich rodzin. Wszyscy są zgodni, że pierwsze lata życia są najważniejsze i powinno się je pielęgnować jak najlepiej. Wielu przyznaje, że to rodzice są najlepszymi nauczycielami swojego dziecka.
      Książka Samuela Alcalde w bardzo przystępnej i prostej formie zwraca uwagę na to, czego rodzice robić nie powinni, a na co powinni zwracać szczególną uwagę.
      Sądzę, iż warto ją przeczytać natychmiast i równie szybko zainteresować się organizacją neurologiczną. To, w jakim środowisku rozwija się dziecko, jak jest traktowane, jakie otrzymuje bodźce, co je, jak się porusza – to wiedza elementarna dla wszystkich poważnie traktujących dzieci.

      Wiele rodzin w Polsce stosuje metodę organizacji neurologicznej dla swoich niepełnosprawnych dzieci i stąd też ona jest najbardziej znana. Mój syn również objęty jest taką terapią od kilku lat i osiąga wiele sukcesów. Po latach wyjazdów do Instytutu w Filadelfii obecnie jesteśmy pod opieką Bożeny Bejnar – Sławow, bardzo doświadczonej terapeutki, która popularyzuje metodę w Polsce na szkoleniach i konferencjach.
      Wierzę, że takie podejście daje dzieciom szansę na lepszy rozwój i myślę, że warto, aby wiedza ta trafiła do jak największej ilości rodziców.
  Karolina Domagalska

  Samuel Alcalde, „Dwadzieścia błędów dzisiejszych rodziców”, Wyd. eSPe, Listopad 2003
  Książka dostępna w księgarni internetowej | tutaj >>>
 • skocz do góry