wróć
 • do "recenzje" >
 • do "prezentacje"
 • do strony głównej


 • skomentuj
 • napisz do nas
 • Katarzyna Meyer

  Recenzja książki „Serce dziecka” Carli Hannaford  Carla Hannaford, „Serce dziecka”     Jest to książka prezentująca zadziwiające wyniki badań neurologicznych na temat powiązań między ciałem i umysłem. Pani Hannaford jest biologiem i pedagogiem z wieloma latami praktyki w pracy z dziećmi i rodzicami. Jej niecodzienne porady są dla rodziców zarówno proste do zrozumienia jak i do zastosowania.

      Nie jest to jednak dla mnie lektura na temat, jak usprawnić funkcjonowanie mojego dziecka. Jest to raczej skarbnica wiedzy pozwalającej nam dorosłym popatrzeć innymi oczami na dzieci. Nagle możemy zrozumieć głęboki sens wielu ich zachowań, możemy stać się „wtajemniczonym” świadkiem ich zabawy. Możemy pozwolić oczarować się przez ich serca i odnaleźć w nas samych to miejsce, gdzie nadal jesteśmy dzieckiem po prostu głodnym ciepła i radości. W takich chwilach możemy zapomnieć o naszych żmudnych staraniach bycia „dobrą” matką i być po prostu człowiekiem.

      Autorka pokazuje nasze dzieci tak, jak je sobie instynktownie wyobrażamy, jako istoty żyjące na innej planecie, na planecie uczuć, tańca, muzyki i zabawy. Dzieci bawią się ze światem, po prostu są. Jeśli my dorośli zrozumiemy to chociaż trochę, będzie nam łatwiej z nimi żyć.

      Neurologia, rozwijająca się burzliwie dziedzina wiedzy, przynosi co parę miesięcy kolejne wyniki badań stawiających na głowie nasze tradycyjne wyobrażenia o rozwoju dzieci. Okrywa ona mechanizmy naszego organizmu pozwalające mu na samorozwój, słowami Marii Montessori: na „budowanie samego siebie”. Daje mi to jako matce wiarę w siłę natury i zaufanie instynktom moich dzieci. Inteligencja i myślenie abstrakcyjne są naturalnymi zdolnościami organizmów ludzkich. Dzieciństwo jest po to, aby być dzieckiem.

  Spis treści:
  1) Znaczenie Serca Dziecka
  2) Walka o przeżycie czy zwykły stres?
  3) Depresja - znak naszych czasów
  4) Władcze serce
  5) Początek - stres w macicy
  6) Kształty naszej rzeczywistości
  7) Dźwięk - kosmiczna siła
  8) Język - dźwięk w ruchu
  9) Zabawa, drzwi do serca
  10) Jak uczyć - przedszkole w lesie
  11) Przyszłość serca dziecka
  Katarzyna Meyer, 2006

  Carla Hannaford, „Serce dziecka”, Międzynarodowy Instytut NeuroKinezjologii, Warszawa 2004
  Książka dostępna w księgarni internetowej | tutaj >>>
 • skocz do góry