wróć
 • do "artykuły" >
 • do strony głównej


 • skomentuj
 • napisz do nas
 • Wojciech Hawrot

  Moje zainteresowanie ptakami...


      Moje zainteresowanie ptakami zaczęło się 4 lata temu, po tym, jak zobaczyłem bielika. Znalazłem w domu stary atlas z rysunkami i Jaskółkazacząłem czytać o ptakach. Rodzice, widząc moją nową pasję kupowali mi nowe książki. Wiele książek sam sobie kupiłem za zaoszczędzone pieniądze. W internecie znalazłem sporo stron o tematyce ornitologicznej. Na jednej z nich znalazłem sklep, w którym można było kupić płyty z głosami ptaków. Zamówiłem kilka płyt. Pierwszą była „Ptaki z doliny Biebrzy”, drugą „Lasy Amazonki”, a później kupiłem lub dostałem w prezencie jeszcze „Słowiki, rudziki, drozdy”, „Spacer brzegiem morza” i wiele innych.

      Trzy lata temu kupiłem sobie aparat fotograficzny. Robiłem nim zdjęcia ptakom. To był zwykły, tani aparat, i tylko ja wiedziałem, jaki ptak znajduje się na zdjęciu (ptaki były wielkości kropek - większych lub mniejszych). W zeszłym roku rodzice kupili mi piękny aparat Canona, tzw. lustrzankę, z Bocianteleobiektywem. Zdjęcia nim robione są naprawdę piękne a ptaki widoczne w całej okazałości.

      Zainteresowania pogłębiałem przez rysowanie i malowanie ptaków, również farbami olejnymi. Kupiłem sobie również trzy wypchane ptaki: kwiczoła, sójkę i bażanta (bardzo trudno jest kupić wypchane ptaki, bo zawód preparatora zanika). Mam również wiele ptaszków z drewna, ceramiki, szkła, plastiku, gumy i piórek. Rok temu, podczas wakacji, zostałem zaproszony do łódzkiego radia, do programu o zwierzętach, jako młody ekspert Dzięciołornitologiczny. Musiałem przygotować dla młodych radiosłuchaczy wiele zagadek. W swoim życiu widziałem w naturze wiele rzadkich ptaków: orlika krzykliwego, czaplę siwą, błotniaki, myszołowy, jastrzębie, krogulce i wiele innych, a na wieżowcu naprzeciwko mojego domu gniazdo mają sokoły pustułki. W Tatrach Słowackich widziałem sowę pójdźkę a w Beskidach i w Tatrach orła przedniego. Natomiast podczas spaceru z rodzicami nad morzem mieliśmy wielkie szczęście zobaczyć z bardzo bliska (ok. 20m) lecącego nisko bielika. Do moich ulubionych ptaków należą: bielik, orzeł przedni, rybołów i orzechówka. Znam teraz prawie wszystkie ptaki występujące w Polsce i większość ptaków Europy. Chętnie hodowałbym jakiegoś ptaka, ale mam w domu dwa łowne koty, które prędko by go zjadły. Ostatnio zacząłem się interesować wężami.
  Wojciech Hawrot - 13 lat
  Zdjęcia z archiwum domowego autora.

  Wojtek jest naszym ekspertem | tutaj >>>
 • skocz do góry