wróć
 • do "artykuły" >
 • do strony głównej


 • skomentuj
 • napisz do nas
 • Natalia Dueholm

  Maluszki i maluchy


  Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał     Nauka dziecka zaczyna się już w łonie matki. O tym, jak ważne jest kontaktowanie się z dzieckiem z poprzez dotyk i słowa (głos) pisała np. francuska psychoanalityk Françoise Dolto w książce „Tout est language” (Wszystko jest językiem). Mimo, że dzieci w łonie matek są „niewidoczne”, są przecież obecne. Wiadomo przecież, że zawiązki narządów słuchu (i wzroku) można już zaobserwować w drugim miesiącu życia płodowego dziecka.


  Po pierwsze: mówić

      Czym szybciej, więcej i sensowniej zaczniemy mówić do dziecka, tym szybciej zacznie się ono komunikować z otoczeniem. Dlaczego więc Globustak wielu rodziców rozmawia niewiele z maluszkami i maluchami, a jeśli już to w ich języku „blabla bleble gugu”? Czy to dorośli powinni nauczyć dzieci języka czy odwrotnie?


  Po drugie: pokazywać świat, czytać, śpiewać, tańczyć, bawić się itd. itd.

      Sześć, siedem pierwszych lat życia dziecka to najważniejszy czas jego kształtowania się i czas jego ogromnych możliwości. Dlaczego tego nie wykorzystać? To przecież nieprawda, że nauczanie początkowe zaczyna się w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Władysław Lam, Budowa z klockówTo nieprawda, że na nic nie masz czasu i nie masz pieniędzy na zabawki. Dla maluszka potencjalnie wszystko, co nas otacza jest ciekawe (muzeum znaczków pocztowych). Po drugie, książki możesz pożyczyć z biblioteki albo kupić za grosze. Po trzecie, wiele zabawek możesz zrobić z kartonu czy innych niekosztownych materiałów (np. puzzle z pociętej widokówki, plansze edukacyjne z wycinanek ze starych magazynów). Nie broń dziecku patrzeć na mapy i globus!


  Inspirację możesz znaleźć w książkach:
 • „Każde dziecko to potrafi od dwóch lat” Ann-Grete Patz i Detlef Patz, wyd. Delta
 • „Moja pierwsza książka, Co i jak?, Niezwykłe pomysły, jak zrobić coś z niczego”, Angela Wilkes, Polska Oficyna Wydawnicza "BDW", Warszawa, 1991  Foto: z archiwum Państwa Dueholm.
  Ilustracja: Władysław Lam, „Budowa z klocków”, olej, płótno, 85 x 90 cm; Muzeum Narodowe we Wrocławiu
 • skocz do góry