wróć
 • do "wywiady" >
 • do strony głównej


 • skomentuj
 • napisz do nas
 • Matthew Dueholm
  Tłumaczenie: Natalia Dueholm

  „Szkoła może umożliwić dzieciom edukowanym domowo uczestniczenie nawet w dodatkowych zajęciach w szkole”

  - wywiad z Gail Purkey, public relations director Illinois Federation of Techers (Federacja Nauczycieli Illinois)  Jaka to ryba? Jaki jest według Pani największy problem z edukacją domową?
      Problemem są materiały, które używają domowi edukatorzy. W Illinois mogą oni używać wszystkiego, co im się podoba. Nie mamy nad tym żadnej kontroli. Uczniowie szkół publicznych podlegają pewnym standardom i egzaminom i na ich podstawie wiadomo, czy szkoła ma słabe wyniki czy dobre.
      Według organizacji, którą reprezentują edukacji domowa powinna podlegać takim samym standardom jak szkoły publiczne w Illinois. Moglibyśmy np. patrzeć na materiały, które używają rodzice w domu, ale rodzice nie muszą rejestrować faktu, że edukują domowo. Nie mamy więc właściwie z nimi kontaktu. Szkoły publiczne podlegają regulacjom i kryteriom. Jeśli rodzice decydują edukować dzieci w szkole, chcemy być po prostu pewni, że w takiej edukacji też są standardy.
      Obecnie w Illinois nie ma żadnego mechanizmu sprawdzającego, więc nie mamy pojęcia co tam się dzieje.

  Wiem, że dzieci edukowane domowe czasem mogą uczestniczyć w regularnych zajęciach szkolnych. Czy uważa Pani, że dzieci edukowane domowe powinny mieć prawo do uczestniczenia w dodatkowych zajęciach oferowanych przez szkoły publiczne (np. teatr, sport, języki obce, muzyka)?
      Uważam, że nie, jeśli dany uczeń jest edukowany domowo, to nie powinien. Jednak to zależy od szkoły i szkoła może umożliwić dzieciom edukowanym domowo uczestniczenie nawet w dodatkowych zajęciach w szkole.

  Czy obecnie temat edukacji domowej jest uważany za problem przez Federację Nauczycieli Illinois.
      Nie, w tym roku nie było żadnej rezolucji z tym związanej i z powodu kryzysu budżetowego mamy ważniejsze sprawy do rozwiązania.

  Dziękuję za rozmowę.
  Rozmawiał Matthew Dueholm.
  Tłumaczenie: Natalia Dueholm
  Maj 2003

  Foto: z archiwum Państwa Dueholm. • skocz do góry